Železnobrodský fotbal v roce 2020

Fotbalisté prožili stejně jako celá společnost díky koronaviru naprosto mimořádný a odlišný rok oproti zvyklostem. Činnost klubu v roce 2020 začala běžně. Všech pět mládežnických týmů začalo s tréninkem první týden v lednu. Tréninky dětí probíhaly třikrát týdně. Prakticky každý víkend měly mládežnické kategorie nějaký halový turnaj. Starší žáci se zúčastnili venkovního zimního turnaje v Turnově, kde každý týden hráli soutěžní zápas. Muži začali přípravu pod vedením nového trenéra v polovině ledna, s cílem vylepšit předposlední místo v tabulce a zachránit se v soutěži. Trénovali třikrát týdně a o víkendech měli přípravné zápasy. Brodský klub během ledna a února 2020 uspořádal deset halových mládežnických turnajů. Na konci února klub rozehrál zimní turnaj mladších žáků, který letos uspořádal již popatnácté. Nic mimořádného se tedy na začátku roku nedělo. Těsně před startem jarních soutěží bohužel veškerý sportovní i ostatní život se zastavil Covid-19. Vládní opatření v tomto období nedovolila kromě údržby stadionu prakticky nic a klub musel zrušit deset halových turnajů a přerušit zimní turnaj mladších žáků. Na začátku dubna musel klub zrušit dva velké venkovní turnaje pro přípravky. Dne 7. 4. rozhodla Fotbalová asociace (FAČR) zrušit soutěžní ročník 2019/2020. A to znamenalo, že A muži skončili na 13. místě krajského přeboru, B muži na 4. místě okresního přeboru, starší žáci na pěkném 5. místě krajského přeboru, mladší žáci na 6. místě krajské 1. A – třídy. V krajském přeboru starších přípravek skončil Ž. Brod čtvrtý. Vzhledem k postupnému uvolňování byla tréninková činnost obnovena na konci dubna a tak hřiště zase ožilo. Nicméně klub musel s lítostí zrušit dětský den, který byl plánován na červen. V roce 2019 se této akce zúčastnilo aktivně 270 dětí a včetně dospělých areálem prošlo cca 700 lidí, takže šlo o velký zásah do činnosti. Alespoň se mohly postupně začít hrát přípravné zápasy. Všechny kategorie odehrály do prázdnin minimálně čtyři zápasy. Dohrál se i zimní turnaj mladších žáků, který za účasti šesti týmů ovládli naši mladší žáci. Za zmínku stojí vítězství staré gardy Železného Brodu na kvalitně obsazeném turnaji v Bakově za účasti několika exligových hráčů. Dne 27. 6. klub uspořádal již 44. ročník turnaje „O skleněný míč“, který byl letos určen pro mladší přípravku. Turnaj měl kvalitní obsazení včetně prvoligového klubu Bohemians Praha a za účasti čtrnácti týmů se rozhodně povedl. V letním období začaly přípravy na soutěžní ročník 2020/2021. A muži začali s přípravou hned od července. Mládež se připojila od začátku srpna. V srpnu proběhl tradiční celotýdenní fotbalový kemp, kterého se zúčastnilo přes čtyřicet dětí. Soutěžní ročník 2020/2021 začal 22. srpna. Brodský klub přihlásil do nové sezóny áčko opět do krajského přeboru a béčko do okresního přeboru. Krajský přebor mladšího dorostu hraje sdružený tým Ž. Brodu a Bozkova. V žákovské kategorii má Ž. Brod po několika letech, kdy byl ve spojení s Turnovem, samostatné týmy. Takže starší a mladší žáci hrají krajský přebor a rezerva mladších žáků krajskou 1. A – třídu. Přípravky hrají soutěže v okresním přeboru. Do nové sezóny nastoupili všichni s pocitem, že se normální život vrací do původních kolejí. Jenže koronavirus udeřil podruhé a veškeré amatérské soutěže byly opět k 13. říjnu přerušeny. Na podzim se stačilo odehrát cca 60 % naplánovaných mistrovských zápasů. Brodské áčko je v přerušené sezóně zatím na 12. místě a i přes změnu na trenérském postu se nadále výsledkově trápí. Rezerva je zatím na 6. místě. Radost nám na podzim dělali žáci. Starší žáci vedou krajský přebor, když pouze jednou remizovali. Mladší žáci si zatím vedou také výtečně. S bilancí devíti výher a jednou prohrou jsou jen díky horšímu skóre na skvělém druhém místě krajského přeboru. Ani rezerva mladších žáků si nevede špatně a je na 8. místě krajské soutěže. Přípravky, vzhledem k pozdnímu startu okresních soutěží, toho moc neodehrály. Do konce roku měl klub naplánované další akce. Několik halových turnajů mládeže, ale ani 15. ročník Memoriálu Bedřicha Chmelíka se již neuskuteční. Sportovní činnost klubu v roce 2020 byla tedy výrazně omezena. Po provozní stránce byl končící rok ale mimořádný. Klub podal žádost u MŠMT na investiční akci „Rekonstrukce hřiště s UMT“. Starý povrch hřiště byl již opotřebovaný a FAČR zakázala na tomto hřišti hrát zápasy. Úspěšná žádost o dotaci tak byla skvělou zprávou pro všechny. Celkové náklady rekonstrukce činily 6,449 mil. Kč. Od MŠMT se podařilo získat prostředky ve výši 4,325 mil. Kč. Zbylé povinné spolufinancování akce ve výši 2,124 mil. Kč řešil klub půjčkou. Na začátku prosince bude mít klub úplně nové hřiště a skvělé podmínky pro sport. Klub chce tímto poděkovat nejdůležitějším partnerům klubu, kteří drží železnobrodský fotbal nad vodou. Jsou to město Železný Brod, Liberecký kraj a MŠMT. Dále děkujeme panu Janu Templovi a jeho nápojce U Klokana. Závěrem vám fotbalisté Železného Brodu chtějí popřát pěkné a klidné svátky. Do nového roku 2021 všem přejeme hlavně zdraví a také abychom se všichni mohli vrátit k normálnímu životu a činnostem, které je naplňují.
Kletečka Jaroslav – sekretář FK Železný Brod, z. s.